Mermer Merdiven

Mermer Merdiven

Mermer basamak ve merdiven üretimi son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Yeniden dönüşüme giden ve yeni üretilen yapılarda sıklıkla tercih edilmesinin nedeni mermerin dayanıklı yapısından kaynaklanmaktadır. Özellikle mermerin toz tutmama leke ve yüzey pürüzlülüğünün olmaması onu cezp edici kılmaktadır.

Mermer Basamak Çeşitleri

Mermer basamak çeşitleri arasında en fazla kullanılan modeller Döner basamaklardır. Merdivenlerde seramik ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bunun da en önemli nedeni aralarında bulunan boşlukların zamanla kirlenmesi ve kırılmaya karşı dayanıksız olmasıdır. Mermerler bilindiği üzere basınca ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Mermerlerin yıkanması veya silinmesi esnasında herhangi bir renk kaybı veya diğer olumsuzluklar oluşmaz.  Mermerlerin kullanım alanlarına göre belirli kalınlık ve ölçülerde özenle kesilen mermerler basamak ve merdiven uygulamalarında kullanır.

Mermer basamak uygulamaları ülkemizde yeni yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Merdiven ve basamak girişlerinde istenilen dekoratif modellerin verilmesine olanak veren doğal taşlar yaygın bir şekilde kullanılır. Mermerler ısı yalıtım görevi de gördüğünden yapı içi ısı kaybını da önlemektedir. Ayrıca mermer basamak ve merdivenlerde kullanılan modeller şık ve doğal görünüşleri sayesinde yapı içinde oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır.